Wiercenie studni Chrzanów - tu znajdziesz szczegółowe informację na temat odwiertów studniarskich na terenie Chrzanowa i okolic.

 

Odwiert studni głębinowej w Chrzanowie
Studniarz Chrzanów

 

Jeżeli decydujesz się na odwiert studni w Chrzanowie musisz wiedzieć że:

  • często firmy zajmujące się odwiertami chcąc być bardziej konkurencyjne cenowo wykonują studnię rurami nie nadających się do wody pitnej. Dlatego sprawdź jakość towaru z którego zbudowana będzie Twoja przyszła studnia.

Jak to zrobić? 

Zażądaj od firmy wykonującej studnie atestu higienicznego potwierdzającego jakość materiału. Jest on wydawany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w Warszawie i każdy producent rur do wody pitnej musi takowy posiadać. 

Rura do wody pitnej jest koloru granatowego ew. niebieskiego. Szczególnie wyczulamy na firmy wykonujące studnie w innych rurach np. szarych (tzw. ściekowych) zawierają one metale ciężkie. Stosując je do wody pitnej narażamy siebie oraz wszystkich konsumentów tej wody na utratę zdrowia.

  • jeżeli zdecydujesz się na rurę szarą (lub inną niskiej jakości) bo potrzebujesz studni jedynie do podlewania ogródka to musisz liczyć się z tym, że jest bardzo prawdopodobne, że studnia zakończy swoją żywotność wraz z pompą która zostanie do niej wpuszczona.
    Pompa opuszczana jest w rurze na sam dół odwiertu skąd pobierana jest przez nią woda. Wykonanie studni z produktów do niej nie przeznaczonych często powoduje w przypadku rur ich skręt, zginanie, a nawet łamanie się ich w wywierconym otworze co uniemożliwia wyciągnięcie wcześniej zanurzonej tam pompy (np. celem jej wymiany). 

 


 

 

Tagi: studnie Chrzanów, odwierty Chrzanów, studnie głębinowe Chrzanów, wiercenie studni, kopanie studni w Chrzanowie

W pierwszym przypadku stosowane jest kryterium doboru wymiarów wlotowych wg badań Ticklego i Koberlego (Wieczysty, 1982; Gabryszewski, 1983; Gonet, Ma­cuda, 2004): d0 = (3,0^4,5)d90, mm (14-1) t = (2,0^3,0)d90, mm (14-2) gdzie: d0 - średnica okrągłego otworu wlotowego, mm, t - szerokość szczeliny, mm, d90 - średnica ziarn warstwy wodonośnej bezpośrednio stykającej się z korpu­sem filtra odpowiadająca 90% przesiewu masy próbki; w przypadku stoso­wania obsypki należy przyjąć średnicę ziaren obsypki D90, mm.

Według badań prowadzonych w byłym ZSRR (Wodgeo) można stosować zalece­nia zawarte w tabeli 14.3.